Bilgisayarların Gelişimi

Göçebe hayat tarzından yerleşik hayata geçmeye başlayan insanoğlu bazı temel gereksinimlere ihtiyaç duymaya başladı ve bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli yöntemler geliştirdi. İnsanlar ticaretin başlamasıyla ve paranın bulunmasıyla zamanla sayılarla uğraşmaya başladı. Sayılarla işlem yapmak için abaküsü icat ettiler. dünya tarihinde abaküs ilk bilgisayar olarak kabul edilir.

Bilgisayarın asıl tarihi bir matematik profesörü olan Charles Babbage ile başlar. Onun yaptığı hesaplar, çalışmalar ve çizimler bugünkü hesap makinelerinin ve bilgisayarların temelini oluşturduğundan ona bilgisayarın atası denmiştir.

 

Bilgisayarlar 4 dönemde incelenir

  • 1. Nesil (1945-1956):  lambalı çok büyük aygıtlar..
  • 2. Nesil (1956-1963): Transistörlü bilgisayarlar.
  • 3. Nesil (1964-1971): transistör yerine devre kullanan bilgisayarlar.
  • 4. Nesil (1972-günümüz): Günümüz bilgisayarları.

GÜNÜMÜZ BİLGİSAYAR ÇAĞI

Her geçen gün daha da fazla geliştirilerek akıl almaz bir teknolojiyi yakalayan bilgisayar çağının geldiği noktayı hayretler içerisinde izlemekteyiz. Bu gelişmelerin hangi aşamaya kadar devam edeceği konusunda ise gerçekten kimsenin en ufak bir öngörüsü dahi bulunmamakta. Monket olarak bizde bilgisayar teknolojisinin bu hızlı gelişimi konusunda, bazı merak edilen sorular üzerine bir anket çalışması hazırladık. Ankette sorulan soruları ve katılımcıların verdikleri cevapları aşağıda bulabilirsiniz.


 

Adres

Yeşilce mah. Yunus Emre cad. No:8/1 Kağıthane İstanbul

Telefon

0212 621 37 51
0505 010 2356

E-Mail Adresi

info@monket.com.tr

Sosyal Ağlar
Anket Ver