Ayasofya

Ayasofya Tarihi

Kilisenin yapımına Bizans imparatoru I. Konstantin zamanında başlandı. Ancak 360 yılında, II. Konstantin zamanında tamamlandı. Yapılan bu ilk Ayasofya, çıkan bir yangında harap oldu. 415 yılında İmparator II. Theodosios tarafından tamir edilerek yeniden ibadete açıldı. Çıkan bir ayaklanma sırasında bu sefer tamamen yandı. İmparator Jüstinyen, tamamen mahvolan bu kilisenin yerine muhteşem bir kilise yaptırmaya karar verdi. 532 yılında inşasına başlandı ve 537 yılında tamamlandı. Miletli İsidoros ve Trallesli Anthemius adında iki mimar tarafından inşa edildi. Kaynaklarda belirtildiğine göre inşaatında yaklaşık 10 bin kişi çalıştı.

Yapımında kullanılan malzemeler, Akdeniz ülkelerinden getirildi. Artemis Tapınağı’nın sütunları Konstantiniyye’ye getirilerek Ayasofya’da kullanılmıştır. Günümüze kadar ulaşan Ayasofya, Jüstinyen’in yaptırdığı bu binadır.

Ayasofya Anketi Analizi

Müze olarak kullanılan Ayasofya'nın Camiye dönüştürülmesi tartışmaları devam ederken Monket kullanıcılarına bu konu hakkında bir anket hazırlayalım diye düşündük. Ankete katılan kullanıcıların sorulara vermiş oldukları cevapların analizi aşağıdaki gibidir. Gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya'nın, Camii'ye çevirilmesini destekliyor musunuz?

  • A) Evet (%71.78)
  • B) Hayır (%21.47)

Adres

Yeşilce mah. Yunus Emre cad. No:8/1 Kağıthane İstanbul

Telefon

0212 621 37 51
0505 010 2356

E-Mail Adresi

info@monket.com.tr

Sosyal Ağlar
Anket Ver