Aşı Geldi Mi?

Aşı geldi mi?

Koronavirüs aşısı ile ilgili son dakika gelişmeleri herkes tarafından merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu ile yaptığı Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Koca, Corona aşısının Türkiye'ye gelmek üzere yola çıkacağını belirtti. Merak edilen sorular ise koronavirüs aşısı kimlere uygulanacak, nasıl yapılacak? İşte corona aşısı ile ilgili son gelişmeler.

 

Korona aşısı geldi mi? Ne zaman yapılacak?

Türkiye'nin Çinli aşı firması Sinovac ile yaptığı anlaşmaya binaen aldığı 50 milyon doz koronavirüs aşısının ilk kısmı 3 milyon doz, 30 Aralık'ta Türkiye'ye gelmişti. Aşılar 14 gün süre ile test sürecine tabi tutulacak ve bu süreç biter bitmez aşılama programının başlayacağı duyurulmuştu.

Korona aşısı zorunlu mu?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: ''Aşı olmanın riski çok düşük ama aşı olmamanın tehlikesi çok daha büyük.

Aşı olmamak güvenli değil. Ben aşıların güvenli olduğuna inanıyorum. Aşıyla ilgili riskler çok düşük olduğu için göze alınabilecek risklerdir ama şu anda hastalığa yakalanma ve ölme riski çok daha büyük.

Aşıların uygulanmaya başlanmasının ardından insanlar rahat edecek. Bizim satın alacağımız aşı için konuşuyorum, bunlar bizi rahatlatacaktır.'' şeklinde bir açıklama gerçekleştirdi. Fakat halk arasında henüz deneme sürecinin tamamlanmadığı bir aşıyı olmak istemeyenlerin sayısı da oldukça ciddi oranda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısıyla ilgili "Mecburiyet olmayacak ama vatandaşımıza aşıyı anlatarak ikna edeceğiz. Kamuoyunun huzurunda aşıyı yaptıracağım" dedi.

Aşı kimlere uygulanacak?

Aşının etkili olabilmesi adına her vatandaş iki doz aşı vurulacak ve böylece ilk aşamada 1.5 milyon kişiye aşı yapılacak. 65 yaş üstü ve kronik hastalar, sıranın kendilerine ne zaman geleceğini e-Nabız’dan öğrenebilecek.

e-Nabız uygulamasına giremeyen kişiler aile hekimlerinden aşı sırasının kendilerine ne zaman geleceğini öğrenebilecek. Aşılama, hastanelerde ve aile sağlığı merkezlerinde yapılacak. Toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yaşlı ve engellilerin kaldıkları yerlerde aşılanması hedefleniyor. Sağlık koşulları nedeniyle evlerinden çıkamayanların da evlerinde aşılanması sağlanacak.

 

Adres

Yeşilce mah. Yunus Emre cad. No:8/1 Kağıthane İstanbul

Telefon

0212 621 37 51
0505 010 2356

E-Mail Adresi

info@monket.com.tr

Sosyal Ağlar
Anket Ver